“Bu Günler Belleklere Kazındı” – Eğitim Sen Eskişehir Şubesi Başkanı Faik Alkan ile söyleşi

Eskişehir Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan

Covid19 salgını dünyada ve ülkemizde derin yaralar açmaya devam ederken emek örgütleri ne düşünüyor, ne yapıyor, geleceği nasıl değerlendiriyor merak ettik. Bu bağlamda KESK üyesi EĞİTİM SEN Eskişehir Şubesi Başkanı Faik Alkan ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Aşağıda, Yaşam Bellek Özgürlük adına yöneltilen soruları ve Alkan’nın yanıtlarını bulacaksanız.

 1. Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan salgın günlerinde zamanını nasıl geçiriyor?

  Sabah sporu ile güne başlıyoruz. Ardından tabii ki Eskişehir ve ülke gündemini değerlendiriyoruz ailecek. Gündemimizde ne varsa o konuda yoğunlaşıyoruz. Tabii ki Deniz ile ilgilenmek, yani zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorum. Akşam kitap ve süreli yayınları okuyarak güne nokta koyuyorum.

 2. Eğitim Sen Eskişehir Şube Yürütme Kurulu toplantı yapabiliyor mu? Yapıyorsa nasıl yapıyor?

  Bu dönem sıkça, aslında çok alışık olmadığımız bir çağrı yapıyoruz, evde kal diyerek. Fiziki olarak izole olmuş durumdayız. Diğer yandan Yürütme Kurulumuz sürecin başından beri Eskişehir’deki gelişmelere hâkim… Toplantı yapmıyoruz ama teknolojinin bütün imkânlarını kullanarak irtibatı hiç koparmıyoruz.

 3. Çalışan kesim genelinde, KESK / Eğitim Sen kapsamında Covid19’a yakalanan var mı? Varsa durumlarından haber alabiliyor musunuz?

  Ülkede eğitim ve bilim emekçilerinden korona virüs yüzünden hayatını kaybedenler oldu. Bizim üyelerimiz içerisinde bildiğimiz kadarıyla yok. Sendikamızın bütün şubeleri ile temas halindeyiz. Covid19’a yakalanan yok. Bu bilgi tabii ki şu an için geçerli. Salgının yayılma hızı ülkemizde yüksek. Dünyanın 19. büyük nüfusuna sahibiz, Covid19 toplam vaka tespitinde 5. sıradayız.

 4. Eskişehir’de salgın bağlamında yaşanan gelişmeleri izleyebiliyor musunuz? İzleyebildiğiniz kadarıyla, bilgileriniz çerçevesinde değerlendirmeleriniz nedir?

  Tabii ki çok yakından izliyoruz. Başta KESK e bağlı SES Şubemiz ve Eskişehir Bilecik Tabip Odası (EBTO) ile günü gününe bilgi akışı ve koordinasyonumuz var. İlk başta sağlık emekçilerinin gösterdiği çabayı takdir ediyorum. Burada sizlerle beraber yürüttüğümüz mücadele hattının, yani kamusal eğitim ve sağlık mücadelesinin ne kadar önemli olduğunun altını çizmek istiyorum. Şeffaflık ve sürecin tek yanlı yürütülmesini eleştirmekte yarar var. Mesela EBTO ve sağlık örgütleri bir koordinasyon kurdu, kamu ne yazık ki sürece bu örgütleri dahil etmedi.

 5. Ana sınıfından üniversiteye tüm öğrenciler zorunlu tatildeyken, eğitim emekçilerinde durum nedir? İşyerleri ile bağları nedir? Bir zorunlulukları var mı? Mevcut durumu ve uygulamaları değerlendirir misiniz?

  Eğitim emekçileri her zaman olduğu gibi üzerlerindeki ağır yükün farkındalığı ile hareket ettiler. Siz de çok iyi bilirsiniz ki ülkemizdeki eğitim ve bilim emekçileri, bazı Milli Eğitim Bakanlarının dediği gibi yatan insanlar değildir. İdari izinli olan öğretmenler dışında, üniversitedeki akademik ve idari personelin iş yerleriyle bağlantıları devam ediyor. Başlangıçta uzaktan eğitim denilen ama bir kaos teşkil eden EBA vardı, çöktü. FATİH Projesinin de iflası ile sonuçlanan bir süreç yaşandı. Ardın Zoom adı verilen ABD menşeli bir programa zorlandı insanlar. Biz başından beri hakkında birçok şaibe olan bu uygulamaya karşı çıktık. Tutumuzda da haklı çıktık. Bir de Vefa Grupları var. Arkadaşlarımız eğitimini almadıkları halde VEFA gruplarında çalışmaya zorlandı. Gönüllülük esası vurgusunu idarelere ve mülki amirlere bildirdik. Bir de bağış kampanyasında okul müdürlerinin anlamsız zorlamalarına karşı mücadele verdik. Üniversitelerde ise açık öğretim bürolarında çalışan arkadaşların sınav uygulaması ile ilgili kaygılarını Eğitim Sen Genel Merkezi aracılığı ile YÖK e taşıdık.

 6. Bazı sınıflar düzeyinde uzaktan dersler yayınlanıyor, bu derseler tüm sınıflar / alanlar / branşlar düzeyinde yeterli mi? Tüm öğrencilerin izlemesi mümkün mü?

  Hayır, tabii ki… Aslında korona günleri eğitim sistemimizin eşitsizliğini bir kez daha ortaya koydu. Öğrencilerimizin yüzde 20’sinde İnternet yok, yüzde 5’inde de TV yok… Engelli ve okul öncesi eğitim ile ilgili materyal ve programlar yok. Tek düze monotonluk içeren, zamana sıkışan bu uygulamayı öğrenciler takip etmiyor. Aslında yüz yüze eğitimin alternatifi olmadığı baştan beri vurgulanıyor. Ne alt yapı, ne anlatan kadrolar (ilk, orta, lise ve üniversite) ve öğrenciler hazır değiller.

 7. Üniversite öğrencilerine Bahar Dönemini dondurma hakkı tanındı, uzaktan ders yayınlayamayan üniversitelerin öğrencileri açısından eşitsizlik anlamına gelmez mi?

  Eğitim aynı zamanda sınıfsal bir alan ülkemizde. Üniversitelerdeki öğrencilerin çoğunluğu normal koşullarda zor bela eğitimlerine devam ederken pandeminin yarattığı olgular açısından iyice zor durumda kaldılar. Alınan kararlar anlaşılabilir ve kabul edilebilir değildir. Sosyal devletin görevi eşit olmayanı, ihtiyacı olanı desteklemek ve mağduriyet yaşanmasını engellemektir. Öğrencilerin mezun olacağı süreyi etkileyecek, eğitim yaşantısını belirleyecek bir kararın bu şekilde alınmasını doğru bulmuyoruz. Ekonomik olanakları olmayana “seneye gel” demek yerine bu öğrencilere uygun koşulların ve olanakların sağlanması gerekmektedir. Tek bir öğrencinin dahi imkansızlıktan kaynaklı kayıt dondurmasının açıklanabilir bir tarafı yoktur.

 8. Cumhurbaşkanının Çankaya’da yaptığı toplantıya Türk İş, Hak İş, Memur Sen, Türkiye Kamu Sen gibi kurumlar ve doğrudan sermaye örgütleri çağrılırken DİSK, KESK, TTB, Türk Eczacılar Birliği çağrılmadı. Bu duruma ilişkin sizin özel bir değerlendirmeniz var mı? Eskişehir özelinde Valilik, Sağlık Müdürlüğü veya Belediyeler tarafından salgına ilişkin arandınız mı? İl düzeyinde bir beklentiniz veya öneriniz var mı?

  Tarihi hatırlatmaya gerek var mı bilmiyorum ama biz KESK olarak her dönem iktidarların hedefinde olduk. Siz benden daha iyi biliyorsunuz. Eskişehir’de ilk günden itibaren Eskişehir Eğitim Sen Şube olarak sürecin her bir dakikasını takip ediyoruz. Sabun yok dedik okullarda bu iddialı bir söylemdi ve doğruydu. Çünkü gitmediğimiz iş yeri okul yok gibi… Eskişehir eğitim ortamına hakimiz. Siyasi partiler, milletvekilleri, belediyeler arıyorlar. Bilgi paylaşıyoruz. İl Milli Eğitim ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile temas halindeyiz. Önerilerimizi ve eksiklikleri anında paylaşıyoruz. Zaten SES ve EBTO yeterince aktif durumdalar.

 9. Bağış kampanyaları ile ilgili gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz? KESK ve/veya Eğitim Sen olarak dönemin ihtiyaçları bağlamında özel bir iletişim / dayanışma mekanizmanız var mı?

  Salgının yaşamımız üzerindeki olumsuz etkileri artarak devam etmektedir. Bu zor dönemden çıkış içinde toplumsal dayanışma ve birlikte mücadeleye olan ihtiyaç da artmaktadır. Yalnız dikey olan değil, yatay dayanışma da ön planda tutulmalıdır. Üyelerimiz olsun veya olmasın bütün KESK bileşenleri 24 saat herkese ulaşabilir durumda. Biz sadece Türkiye içinde değil, enternasyonal dayanışma örnekleri de sergiliyoruz. Türkiye’den sadece sendikamız Eğitim Sen’in üyesi olduğu Eğitim Enternasyonali Yönetim Kurulu, 3 Nisan 2020 tarihinde toplanarak Covid-19 salgınına karşı küresel dayanışma ve insan merkezli yaklaşımı esas alan bir öneri metnini kabul etti. Eğitim Sen herkesi dayanışmanın sıcaklığına, paylaşarak çoğaltmaya davet ediyor; bunun için de mücadele ediyor. Eğitim Sen, bütün emekçilerle eşit, özgür, aydınlık yarınlara birlikte yürüme çağrısını bu dönemde yapıyor.

 10. Milli Eğitim Bakanının eğitim sürecinin yakın geleceği ile ilgili söylediklerini / söylemediklerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

  Eğitim ülkemizin en büyük sorunu ve bu dünyadan, sınıf mücadelesinden bağımsız değil. Korona günlerinde yaşananları bu ülkenin emekçilerinin unutacağını sanmıyorum. Bu günler belleklere kazındı ve yeni anlatımlar ile geleceğe aktarılacak. Sosyal medya da aktif olan gençler, sınav ve gelecek kaygısı güden öğrenciler, hiçbiri aslında eğitim bürokrasisine güvenmiyor. O yüzden yaşayıp göreceğiz. Yakın gelecekte kamusal eğitim mücadelesi hiç olmadığı kadar önem kazanacak.
Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.