Eskişehir’de İnsan Hakları İhlallerini İzleme Atölyesi

Yaşam Bellek Özgürlük Derneği atölye çalışmaları düzenleyerek “İnsan Hakları Mücadelesinde Raporlama ve Belgeleme”yi tartıştı. 29 Aralık 2018 günü dernek adresinde gerçekleşen atölye çalışmalarında;

  • İnsan hakları örgütleri ve savunucuları için raporlama ve belgeleme nedir?
  • Raporlama ve belgelemenin işlevi ve türleri nelerdir?
  • Raporlama ve belgelemede hukuki sorumluluk nedir?
  • Raporlama ve belgelemenin iletişim yönetimi nedir, nasıl olmalıdır?

sorularına yanıtlar arandı. Atölye çalışmalarına alanlarında uzman olan Osman İşçi, Neriman Ersin, Ceren Erol da katılarak bilgi ve deneyimlerini paylaştılar.

2008’den beri olanaklar el verdiğince Yaşam Bellek Özgürlük olarak hak ihlali takibi yapıyoruz. Son yıllarda ülkemizin her bölgesinde olduğu gibi Eskişehir’de de hak ihlalleri çok yaygınlaştı ve kanıksanır oldu. Eskişehir’de hak mücadelesi veren, vermek isteyen herkesin buluşmasını; ortak bir dil ve anlayış etrafında insan hakları ihlallerini izlemesini, raporlamasını, müdahil olmasını amaçlıyoruz. Eskişehir’de birbirinden bağımsız hak ihlali izleme çalışmaları olsa da, bunların düzenli olarak raporlanması ve kentsel belleğin kalıcı olması konusunda eksiklikler olduğunu hep düşündük. Bu çalışmayla bu alandaki eksikliği kapamayı umuyoruz.

Farklı etkinliklerle insan hakları temalı çalışmalarımız devam edecek. İlgi duyan herkesle bu anlamda buluşmak istiyoruz. Eskişehir’de insan hakları ihlallerine seyirci kalmayacağız.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.