Eskişehir’de Newroz Gözaltıları

Eskişehir’de Newroz Gözaltıları

HDP il yönetimince düzenlenen Newroz kutlamasında kürsüye çıkan herkes gözaltına alındı. Programda sunuculuk yapan Mustafa Görer, Rana Rende ile HDP İl Eşbaşkanı Enver Tek, HDP PM Üyesi Alper Öztürk kutlama sonrası alandan ayrılırken gözaltına alındı.

Aramada Gerginlik Yaşandı
Newroz’un şehir merkezinde kutlanmasına izin vermeyen Eskişehir Valiliği bu yıl da Kütahya çıkışı üzerindeki Orman Fidanlığını gösterdi. 24 Mart 2019 saat 11.00’den itibaren katılımcılar alana gelmeye başladı. Başkalarının bulunmadığı Orman Fidanlığının küçük bir bölümünü polis bariyerlerle kontrol altına aldı. Bariyerlerle çevrili alanda kutlama gerçekleşti. Alana girişte bazı katılımcılar bariyer öncesi ve bariyer girişi olarak iki kez arandı, polisin bu tutumu yer yer tartışmaya neden oldu. Ayrıca alana gelen tüm araçlar da didik didik arandı. Saat 13.00’e kadar katılım devam ederken halaylar çekildi.

Kutlama Coşkulu Başladı
Saat 13.00 itibariye Mustafa Görer ve Rana Rende’nin sunumu ile program başladı. İlk konuşmayı HDP il Eşbaşkanı Enver Tek yaptı. Tek kısa konuşmasında Newroz’un tarihsel anlamından bahsetti. Katılımcıların Newroz’unu kutladı. Ardından HDP PM üyesi Alper Öztürk konuştu. Öztürk ülkedeki genel gidişattan bahsederek seçim süreci ile ilgili açıklamalar yaptı. HDPlilerin baskılara boyun eğmediğini, eğmeyeceğini, seçimlerde demokrasi ve insan hakları taleplerinin arkasında durarak faşist bloğun karşında oy kullanılması gerektiği belirtti. Konuşmalar sonrasında Newroz ateşi yakıldı, üstünden atlandı, canlı müzik eşliğinde halaylar çekildi. Bu sırada çok renkli görüntüler oluştu.

Polis Konuşmaları Suç İlan Etti
Konuşmaların sonunda Güvenlik Şube Müdürü, HDP İl Eşbaşkanı Enver Tek’in yanına gelerek konuşmaların suç teşkil ettiğini, işlem yapacaklarını duyurdu. Buna rağmen kimse gözaltı beklemiyordu. Kutlama devam ederken HDP PM Üyesi Alper Öztürk başka ilde farklı bir programa katılmak için alandan özel aracıyla ayrıldı. Kısa süre sonra alan çıkışında Öztürk’ün gözaltına alındığı haberi geldi. Buna rağmen program devam ettirildi. Saat 15.00’e geldiğinde kutlama programı sona erdirildi. Katılımcılar araçlarla alandan ayrılıp ana yola çıkış noktasına geldiğinde polis, araçları durdurarak önce Enver Tek’i daha sonra Mustafa Görer ve Rana Rende’yi konuşmalarında “terör örgütü propagandası yaptıkları” isnadıyla gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar sağlık kontrollerinin tamamlanmasının ardında Eskişehir Emniyet Müdürlüğüne götürüldüler.

Gözaltına Alınanlar Bir Gün Sonra Serbest Bırakıldı
Gözaltına alınan Alper Öztürk, Enver Tek, Mustafa Görer ve Rana Rende geceyi gözaltında geçirdikten sonra ertesi gün tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme tarafından, yurt dışı çıkış yasağıyla serbest bırakma kararı verildi.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.