“Fırsatçı Bir Yönetim Anlayışından Her Şey Beklenebilir” – Birleşik Metal İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Ahmet Arı ile söyleşi

Bugün DİSK Birleşik Metal İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Ahmet Arı ile söyleştik. Birleşik Metal İş’i Eskişehir’de sınıf mücadelesini izleyenler yakından tanır. Doruk Süsler, Renta ve geçen yıl yapılan Entil, Hapalki ve Tarkon direnişleri henüz belleklerden silinmedi. Aşağıda, Yaşam Bellek Özgürlük’ün sorularını ve Arı’nın yanıtlarını bulacaksınız.

1. Ahmet Arı’yı’ kısaca tanıyabilir miyiz?


1979 Eskişehir doğumluyum. Çalışma hayatına 1996 yılında Cici Tamsan Mukavva’da başladım. Daha sonra Isıtaş ve Süsler Soba iş yerlerinde çalıştım. Sendikal hayata 2007 yılında iş yeri baş temsilcisi olarak başladım ve bu görevi 8 yıl sürdürdüm. 2015 Ekim ayından bu yana DİSK Birleşik Metal İş Şube Başkanı olarak görev yapıyorum.

2. Birleşik Metal İş Yönetim Kurulu salgın günlerinde toplanabiliyor mu? Toplantılar yapamıyorsanız, bu dönemde nasıl karar alıyorsunuz?


Covid19 salgını çıktığı günlerde, başlangıçta birkaç toplantı yaptık fakat daha sonra Yönetim Kurulu kararı ile toplantı yapmamayı tercih ettik. Telefon ve WhatsApp üzerinden iletişim kurarak kararlar alıyoruz. Duyurularımızı da sosyal medya üzerinden paylaşıyoruz.

3. Üyeleriniz arasında Covid 19 pozitif tanısı var mı? Üyelerinizle dönemsel olarak ilişkilerinizi nasıl sürdürüyorsunuz? İş yeri ziyaretleri, üye toplantıları yapabiliyor musunuz?


Üyelerimiz arasında Covid19 tanısı konan oldu. Üyelerimiz ile irtibatı temsilciler üzerinden ve WhatsApp üzerinden sürdürüyoruz. İş yeri ziyaretlerinde sıkıntı yaşamıyoruz ancak dönemin yarattığı sorunlar nedeni ile Yönetim Kurulumuz bir süreliğine iş yeri ziyaretlerini erteleme kararı aldı. Üye toplantılarını da salgın nedeni ile bir süreliğine erteledik.

4. Eskişehir’de örgütlü olduğunuz iş yerleri nereleri? Salgın nedeniyle üretimi duran iş yeri var mı? Var ise burada çalışmakta olan işçilerin durumu nedir?


Yedi iş yerinde örgütlüyüz. Bunlardan Renta Pişirici, Renta Çamaşır Kurutma, Renta Bulaşık, Entil, Hapalki Eskişehir’de bulunuyor; Demisaş ve Accuride Bilecik’te. Bu iş yerlerinden Accuride’de üretim durdu. Sevindiğimiz bir durum bu, işin durması ve alınan tedbirler sayesinde üyelerimizin sağlıkları korunmuş oldu. İş yeri 14 gün kapalı kaldı, covid19 testi pozitif çıkan arkadaşlarımız yasa gereği 21 gün idari izinli sayıldı. Bu durumdaki arkadaşlarımızın son kontrolleri yapıldıktan sonra 27 Nisan’da işbaşı yapmalarını bekliyoruz. İş yerimiz 21 Nisan günü yeniden üretime başladı.

5. Entil, Hapalki ve Tarkon işçilerinin bu dönemdeki durumu nedir?


Entil ve Hapalki’de üretime başlanmıştı, devam ediyor. Salgın nedeniyle şimdilik bir sorun bulunmuyor.

6. 16 Nisan’da TBMM’de kabul edilen torba yasada işçilerle ilgili hükümleri (3 ay işten çıkarmanın ertelenmesi, 39 TL günlük ücret ödenmesi vs.) nasıl değerlendiriyorsunuz?


Çıkan torba yasa işçi düşmanlarının işbaşında olduğunu gösterdi. Açlık sınırının altında çalışan asgari ücretliye, asgari ücretin yarısı kadar ücreti reva görüyorlar bir de alınan karar iyiymiş gibi anlatıyorlar. Cumhurbaşkanı kararı ile uzatılabilir olan bu uygulamanın arkasında işverenin yüzünü bir daha güldürme anlayışı var. İşveren sonrasında rahatça işçi çıkarabilecek. İşçilerin haklarını istemesinin, mahkeme süreçlerinin önü kesilmek isteniyor. Salgın ile uğraştığımız günlerde fırsatçılık yapıyorlar. Bizleri yine mücadele ve kavga günleri bekliyor. Biz bu kavgalara alışkınız, siz emek dostları ile birlikte zor günleri aşarız.

7. Eskişehir’de salgınla ilgili gelişmeleri izleyebiliyor musunuz? İzleyebildiğiniz kadarıyla bir değerlendirme yapabilir misiniz?


Tüm dünyayı sarsan bu salgın illeti Eskişehir’imizi de buldu ve canımızı yakan vakalar yaşanmakta. Gelişmeleri herkes gibi ben de takip etmekte zorlanıyorum.

8. Eskişehir Büyükşehir ve Odunpazarı Belediyelerinin Aşevleri hesapları bloke edildi. Gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Resmi kurumların döneme ilişkin hizmetlerini yeterli buluyor musunuz?


Eskişehir belediyelerimizin aşevi hesapları bloke edildi. Hizmetin hezimeti rahatsız edince, aklı önde gidenin önünü kestiler. Çünkü ben yaparsam ben istersem deniyor. Rejimi bir kişide hakim kılarsan sonucu maalesef ki böyle oluyor. Ülkede iyi yapılan işleri istemeyen zihniyet olduğu sürece işimiz zor olacak. Kurumların hizmetleri yetse bile hizmet verenlerin önüne geçen bir zihniyet var. Hizmet veren belediyeleri, kurumları şov yapmakla, fetöcü veya pkklı olmakla suçluyorlar. Bu durumda belediyeler, kurumlar ne kadar hizmet verebilir ki… Reisin sözünün hâkim olmasını isteyen hükümetin ve yandaşlarının hâkim olduğu bir ülkede ne bekleyebilirsiniz.

9. Covid19 salgını ile mücadelede Türkiye’nin genel durumu hakkında neler söyleyebilirsiniz?


Covit19 salgını ile ülkemizde verilen mücadele, sonuçlara bakıldığında yeterli değil. Yine de diğer ülkelere nazaran daha iyi diyebiliriz. Salgının seyrinin hala kontrol edilebilir durumda olması elbette sevindirici. Yakında sağlıklı günlere kavuşuruz inşallah diyorum.

10. Salgın sonrası günlerde dünya ve ülkemiz açısından işçi sınıfı mücadelesi, özelleştirme / kamulaştırma uygulamaları bağlamında bir değişim beklenebilir mi?


İşçi sınıfı mücadelesinde değişim olsa da bizim sendikamızın mücadeleden vazgeçmeyeceği aşikar. Söyleşimizin başında bahsetmiştik, fırsatçı bir yönetim anlayışından her şey beklenebilir ama biz yılmayacağız. Biz yılarsak fırsatçılar sırtımızdan inmez. Biz buna izin vermeyeceğiz.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.