“Keşke Farklı Sesleri Dinleselerdi” – SES Eskişehir Şube Başkanı Dr. Birtürk Özkavak’la Söyleşi

Covid19 salgını nedeniyle hasta, vefat sayıları her gün artarken; TTB’nin ve SES’in uygulamalar ve şeffaflık konusunda uyarıları sürerken Yaşam Bellek Özgürlük adına Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Eskişehir Şube Başkanı Dr. Birtürk Özkavak’a bazı sorular yönelttik. Dr. Özkavak, Aile Sağlık Merkezinde meslekte 28.yılını çalışıyor. Sorularımız ve Özkavak’ın yanıtları şöyle:

 1. Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Eskişehir Şube Başkanı Dr. Birtürk Özkavak salgın sürecinde bir günü nasıl geçiriyor; çalışma ortamında dönemle ilgili ne tür sıkıntılar, sorunlar yaşıyor?

  Biliyorsunuz biz profesyonel sendikacı değiliz. Bir taraftan göreve devam ediyoruz. Salgın süresince diğer sağlık emekçileriyle beraber ben de en ön safta çalışmaya devam ediyorum. Tabi ki bunun yanı sıra iş kolundaki her türlü gelişmeyi çok yakından izlemek ve müdahale etmek durumundayız. Çünkü her gün onlarca sağlık çalışanı ile ilgili birçok haber geliyor, sorun yaşanıyor. Salgınla mücadele konusunda ciddi kaygılarımız olduğunu, sürecin şeffaf yürütülmediğini düşünüyoruz. Çalışma şekli, kişisel koruyucu ekipman temini ile ilgili sorunlar, maddi sorunlar had safhada. Bunlarla ilgili sürekli girişim yapıyoruz.

 2. SES Eskişehir Şube Yönetim Kurulu toplantı yapabiliyor mu? Yapıyorsa nasıl yapıyor?

  Evet, biz de teknolojiyi öğrenmeye başladık. Çeşitli programlar üzerinden toplanıyoruz.

 3. KESK ve SES kapsamında Covid19’a yakalanan var mı? Varsa durumlarından haber alabiliyor musunuz?

  Evet, ne yazık ki şüpheli ve pozitif arkadaşlarımız var. Haberdar olur olmaz süreci takip edip her türlü desteği sunmaya çalışıyoruz. Diğer sendikalardan henüz bilgi alamadım.

 4. Eskişehir’de salgın bağlamında yaşanan gelişmeleri (sağlık kuruluşlarına başvuru, test, tedavi süreçleri ) izleyebiliyor musunuz? İl Sağlık Müdürlüğü, Valilik, belediyeler ile kurumsal ve sistematik bir ilişkiniz var mı? Yoksa bunun sebebi sizce nedir?

  Eskişehir de yaşanan gelişmeleri çok yakından izliyoruz. En büyük iletişim ağımız sağlık emekçilerinin bizzat kendisi. Sayıları bire bir öğrenemesek de genel olarak haberdar oluyoruz. Kamu kurumlarıyla özellikle İl Sağlık Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (ASP) İl Müdürlüğü ile iletişime geçmek istiyoruz ama bu alanda önemli sorunlarımız var. Israrla sorunlarımızı önerilerimizi görmezden geliyorlar. Buna rağmen önerilerimizi ve sorunları hem resmi yazışmalar ile hem de basın açıklamalarıyla duyuruyoruz. Süreçte sağlık emekçileri lehine yaşanan olumlu gelişmelere de ciddi etkimiz var.

 5. Eskişehir’de sağlık emekçilerinin çalışma koşulları nasıl? Özel sorun alanları, işyerleri var mı? Varsa sorunlar neler? Eskişehir özelinde tedbirleri yeterli buluyor musunuz? Sorunların giderilmesi için ne önerirsiniz?

  Salgının ilk günlerinde tüm hastane ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) çok önemli kişisel koruyucu ekipman sorunu vardı. Hastanelerde durum biraz daha iyiyken ASM’lere açıkça siz kendi koruyucu tedbirlerinizi, ekipmanınızı alacasınız, biz yardımcı olamayız deniyordu. Yoğun itirazlarımız ve sağlık emekçilerinin de yaşamını kaybetmeye başlaması üzerine koruyucu ekipman temini arttı, şu an için durum daha iyi. Ekipman dışında sağlık emekçileri ile ilgili görevlendirme, servis, konaklama, yemek ücretleri gibi birçok alanda yoğun sorunlar yaşandı. Yaşanmaya da devam ediliyor. Hala sağlık emekçilerini korumak sakınmak gibi çaba yok. Her şey görüntüyü kurtarmaya yönelik ve sağlık emekçileri kendi kendilerini koruyor. Sorunların çözümde bilimsel yaklaşımı öne alan, sağlık emekçilerinin korunmasını dert edinen, her türlü kişisel koruyucu ekipmanı eksiksiz ve düzenli temin eden bir anlayış lazım. Sağlık örgütlerini işin içine katan, onların önerilerine açık şeffaf bir yaklaşım gerekiyor. Bunlar yapılmadıkça süreç sürekli sıkıntılar ile devam ediyor.

 6. Dönemin ihtiyaçları dikkate alınarak oluşturduğunuz SES / KESK bünyesinde veya şehir genelinde iletişim ve dayanışma organizasyonunuz var mı? Varsa işleyişi ve görünür sonuçları neler?

  Sendikamız bünyesinde gelişen ve henüz tam kurumsallaşmamış dayanışma ağları var. Bunlar daha çok koruyucu ekipman temini boyutunda. Ama süreç ilerledikçe daha geniş bir ağa ihtiyacımız var. Tüm dostlarımızın desteklerine ihtiyaç duyacağımız günlere iyice yaklaştık.

 7. Korona virüs Bilim Kurulunun ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın çalışmalarını, açıklamalarını yeterli ve şeffaf buluyor musunuz?

  Bilim Kurulunun ne önerdiğini tam olarak bilemiyoruz ki… Bir adım ileri iki adım geri gibi, dışarıdan görünen. Aslında aklın yolu bir, nasıl mücadele edilmesi gerektiğini bilim söylüyor zaten ama sanırım dinleyen pek yok. Sayın Bakanın açıklamalarında iyi niyetli bir yaklaşım hissettirmeye çalıştığını görüyorum, ancak sahadaki gerçeklikle çok örtüşmediğini düşünüyorum. Örneğin tam da bu satırları yazdığım sırada yaşadığımız sokağa çıkma yasağını hep birlikte yaşadık. Kaygılanmakta ne kadar haklı olduğumuz bir kez daha görüldü.

 8. Covid19 salgını ile ilgili hasta, tedavi edilen, vefat rakamları gerçeği yansıtıyor mu? Sizin bilgileriniz nedir? Ölümlerin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kriterlerine göre kodlanmadığı iddiaları var, sizin değerlendirmeniz nedir?

  Bu son günlerde çok gündemde olan bir tartışma. DSÖ nün kriterleri var. Türk Tabipler Birliği (TTB) durumu net olarak tespit edip söyledi. Bizim bütün rakamlara ulaşma imkanımız ne yazık ki yok.

 9. Cumhurbaşkanının Çankaya’da yaptığı toplantıya SES’i / KESK’i davet etmemiş olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

  Keşke farklı sesleri dinleselerdi.

 10. Salgın süreci ile ilgili yakın geleceğe yönelik öngörüleriniz neler?

  Halkın yanında olan bilim insanları, bu konuda ısrarla mücadelenin boyutuna bağlı olduğunu söylüyorlar. Bulaşmayı engelleyecek etkili çabalar yapıldığı takdirde 6-8 haftadan bahsediliyor ama ben bu tablo sürdüğü müddetçe çok umutlu değilim. Biz Şöyle bir slogan geliştirdik epeydir “salgın bitecek bilim ve dayanışma kazanacak” diyoruz. İşin sırrı bu cümlede bence.
Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.