“Salgın Emek ve Sermaye Çelişkisini Derinleştirdi” – DİSK Eskişehir Bölge Temsilcisi Günay Ayaz ile söyleşi

Yaşam Bellek Özgürlük söyleşi dizisinde bugünün konuğu DİSK Eskişehir Bölge Temsilcisi ve Genel İş Sendikası Şube Başkanı Günay Ayaz. Ayaz ile salgın döneminde bireysel ve örgütsel yaşamlardaki değişiklikler ve siyasal yaşamdaki uygulamalar üzerine konuştuk. Aşağıda Yaşam Bellek Özgürlük’ün sorularını ve Ayaz’ın yanıtlarını bulacaksınız.

1. Günay Ayaz’ı tanıyabilir miyiz?

Sendikal çalışmalarda görevler almaya başladıktan bir süre sonra DİSK Eskişehir Bölge Temsilciliği ve Genel İş Şube Başkanlığı görevlerine getirildim. Şimdi bu görevleri yapıyorum. Evliyim bir kızım var.

2. Salgın günlerinde özel ve iş yaşamı rutininizde değişiklik oldu mu? Yönetim Kurulu toplantıları ve iş yeri ziyaretleri yapabiliyor musunuz?

Salgın hepimizi etkiledi. Toplu sözleşmelerimiz ertelendi. Planladığımız Genel Kurul ve bazı çalışmalarımız durdu diyebilirim. Bu süreçte önemli görevlerimiz olmadıktan sonra dışarı çıkmayı tercih etmiyorum. Ama iş yerlerinde işçi arkadaşlarımız çalıştıkça ve sorunları oldukça da oturmayı doğru bulmuyorum. İş yeri gezilerini kurallara uyarak yönetici ve temsilcilerle yapıyoruz. İşveren yöneticileriyle sık sık görüşmelerimiz oluyor.

3. DİSK Genel İş Eskişehir Şubesi hangi iş yerlerinde örgütlü, hangi iş yerlerinde toplu sözleşme yetkisine sahip?

DİSK/ Genel İş Sendikası Eskişehir Şubesi olarak 1500 üyemiz var. Tepebaşı Belediyesi şirketi Tepebaşı A.Ş, Han Belediyesi Personel Şirketi, Büyükşehir Belediyesi şirketi Kentaş, Kütahya Domaniç –Çukurca-Balıköy Belediyelerinde örgütlüyüz. Hepsinde toplu sözleşmelerimiz ve yetkimiz var.

4. Üyeleriniz arasında Covid19 pozitif olan var mı? Üyelerinizle salgın koşullarında iletişim güçlüğü yaşıyor musunuz?

Üç üyemizde Covid19 pozitif çıktı ve on beş üyemiz karantinaya alındı. Şu an itibariyle bütün üyelerimiz sağlıklarına kavuştu. Genel salgın koşullarında eskisi gibi toplantılar çalışmalar yapamıyoruz ama iş yerlerine geziler yapıyoruz. Temsilcilerimiz görevlerinin başında. İşverenle görüşmeler yaparak yaşanan koşulları iyileştirmeye çalışıyoruz.

5. Salgın nedeniyle iş yerlerindeki çalışma koşulları ve sürelerinde bir değişiklik oldu mu? İşçiler bundan nasıl etkilendi? Bu dönemde işten çıkarma, salgın kaygısıyla işten ayrılma, emeklilik gerçekleşti mi?

İş yerlerinde çalışma koşulları değişti, kalabalık çalışma azaltıldı, dönüşümlü ve evden çalışmaya geçildi. İşten çıkarmalar yaşanmadı. Az sayıda emekliliğe ayrılan var.

6. 16 Nisan’da TBMM’de kabul edilen torba yasada işçilerle ilgili hükümleri (3 ay işten çıkarmanın ertelenmesi, 39 TL günlük ücret ödenmesi vs.) nasıl değerlendiriyorsunuz?

İşten çıkartmayı yasaklayan yasa isim olarak güzel ama ücretsiz izin ve sefalet ücreti dayatması var. Bu yasa Hükumetin tamamen sermaye emrinde olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Biz salgın koşullarında sendika olarak yaygın test ve ücretli izin talep ediyoruz.

7. Eskişehir’de salgınla ilgili gelişmeleri izleyebiliyor musunuz? İzleyebildiğiniz kadarıyla bir değerlendirme yapabilir misiniz?

Hükumetin ülke genelinde uyguladığı yetersiz salgın politikası, ilimizde de farklılık göstermeden devam ediyor. Bu salgında doktorlar ve sağlık emekçilerinin olağanüstü emekleri ve başarılarının olduğunu düşünüyorum. Belediyeler engellenmeye çalışılsa da belli olanda çabaları devam ediyor. Ayrıca Eskişehirlilerin salgın konusunda duyarlılığı önemli.

8. Eskişehir Büyükşehir ve Odunpazarı Belediyelerinin Aşevleri hesapları bloke edildi. Gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Resmi kurumların döneme ilişkin hizmetlerini yeterli buluyor musunuz?

Belediyelerin baskı altına alınmasını, çeşitli faaliyetlerinin yasaklanmasını kınıyorum. Bu süreçte halka hizmet etmek için çalışan bütün kamu emekçilerini kutluyorum.

9. Covid19 salgını ile mücadelede Türkiye’nin genel durumu hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Hükumetin salgın politikası yetersiz. Emekçileri koruyan ve kollayan noktada olmadığını hep birlikte görmüş olduk.

10. Salgın sonrası günlerde dünya ve ülkemiz açısından işçi sınıfı mücadelesinde bir değişim, dönüşüm beklenebilir mi? Özeleştirme politikalarından, kamulaştırma politikalarına dönüş olur mu?

Salgın emek ve sermaye çelişkisini derinleştirdi. Kapitalist hükumetlerin neo-liberal politikaları çökmüştür. Dünyada ve ülkemizde kamudan yana, emeğin ve halkın talepleri daha yüksek sesle konuşulacak ve mücadelesi verilecektir.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.