“Salgın Süreci Akıl Ve Bilime Ne Kadar Çok İhtiyacımız Olduğunu Bir Kez Daha Göstermiştir” – Eğitim İş Eskişehir Şube Başkanı Hüseyin Yurtman ile söyleşi

Covid19 salgın sürecinde söyleşilerimiz devam ediyor. Bugünkü söyleşi konuğumuz Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu üyesi Eğitim İş Eskişehir Şube Başkanı Hüseyin Yurtman. Yurtman ile salgın koşullarında değişen hayatlar, değişmeyen siyasi söylem ve davranışlar ve eğitim üzerine konuştuk. Aşağıda Yaşam Bellek Özgürlük’ün sorularını ve Yurtman’ın yanıtlarını bulacaksınız.

1. Eğitim İş Eskişehir Şube Başkanı Hüseyin Yurtman salgın günlerinde zamanını nasıl geçiriyor?

Ülkemiz tüm dünya ile birlikte covid19 salgını nedeniyle her alanda sıkıntılı günler geçirmekte, daha önce deneyimlemediğimiz bu salgın sürecinin bir an önce atlatılmasını diliyorum. Kişisel olarak ben de bu süreçte olabildiğince evde kalarak kurallara uymaya çalışıyorum. Çok yoğun bir çalışma temposunun ardından bu kadar uzun sürelerde evde kalmak haliyle yaşam şeklimizi değiştirdi. Ancak evde de olsam sosyal medya ve diğer iletişim araçları ile arkadaşlarım, üyelerimiz ile sürekli görüşüyorum, zaman ayırıp okuyamadığım kitapları okuyorum, filmleri izliyorum. Aynı zamanda hafta içi belli saatlerde şubemizi açık tutma gayreti içerisindeyim

2. Eğitim İş Eskişehir Şube Yürütme Kurulu toplantı yapabiliyor mu?

Eskişehir Eğitim-İş Şube Yönetim Kurulu olarak WhatsApp grubumuz ve diğer iletişim olanaklarını kullanarak toplantılarımızı yapıyoruz, kararlarımızı alıyoruz.

3. Üyeleriniz arasında Covid19’a yakalanan var mı? Varsa durumlarından haber alabiliyor musunuz?

Şu ana kadar üyelerimiz arasından Covid19’a yakalananın olmaması bizi sevindiriyor, sadece bir üyemiz bu rahatsızlıktan babasını kaybetti.

4. Eskişehir’de salgın bağlamında yaşanan gelişmeleri izleyebiliyor musunuz? İzleyebildiğiniz kadarıyla, bilgileriniz çerçevesinde değerlendirmeleriniz nedir?

Eskişehir de salgın ile ilgili haberleri olabildiğince basın yoluyla takip edebiliyorum. İl bazında detaylı bilgiler verilmiyor, aynı ülke çapında olduğu gibi… Maalesef kaybettiğimiz insanlarımız her akşam açıklanan, birer istatistiki bilgiye dönüştü. Salgın ile ilgili açıklanan sayıların çok şeffaf olduğunu düşünmüyorum ama mecburen Sağlık Bakanlığının bu açıklamalarına inanmak zorunda kalıyoruz.

5. Anasınıfından üniversiteye tüm öğrenciler zorunlu tatildeyken, eğitim emekçilerinde durum nedir? İşyerleri ile bağları nedir? Bir zorunlulukları var mı? Mevcut durumu ve uygulamaları değerlendirir misiniz?

Eğitim emekçilerimiz okullara verilen bu zorunlu arada evde kalıyorlar, karantina ve salgın ile ilgili koşullara uyuyorlar, haliyle işyeri ve okulları ile fiziksel bağları minimum düzeyde. Ancak eğitim emekçilerimiz okulları, öğrencileri, dersleri ile ilgili görevlerini her türlü iletişim kanalını kullanarak yerine getirme çabası içerisindeler.

6. Bazı sınıflar düzeyinde uzaktan dersler yayınlanıyor; bu derseler tüm sınıflar, alanlar ve branşlar düzeyinde yeterli mi? Tüm öğrencilerin izlemesi mümkün oluyor mu?

Uzaktan eğitim bu şartlar altında en uygun seçenek olarak görünüyor ancak tüm sınıflar, alanlar ve branşlar bağlamında yeterli değil, uygulamalı derslerin uzaktan eğitim ile verilmesi mümkün olamamakta. İlerleyen zaman da mutlaka bir telafi programı düzenlenmelidir. Milli Eğitim Bakanlığının uzaktan eğitim konusunda yeterli bir hazırlığının olmadığı açıktır. Yine maalesef Bakanlık attığı her adımda olduğu gibi uzaktan eğitim konusunda da liyakat değil, siyaset düşünerek hareket etmektedir. Tüm öğrencilerimizin hatta bir kısım öğretmenimizin yeterli ve sağlıklı internet altyapısına sahip olamadıkları için dersleri izlemesi mümkün olamamaktadır.

7. Eskişehir özelinde Valilik, Sağlık Müdürlüğü veya Belediyeler tarafından salgına ilişkin arandınız mı? İl düzeyinde bir beklentiniz veya öneriniz var mı?

Eskişehir özelinde salgına ilişkin her hangi bir kurum tarafından ne arandım ne de bilgilendirildim, talep ettiğim maske dahi elime ulaşmadı. Salgın ile mücadelenin devletin tüm kurumlarının ortaklaştığı bir şekilde yapılması gerekiyor ancak mevcut iktidarın her alanda olduğu gibi siyasi kaygılarla hareket etmesi, muhalif belediyeleri engellemesi bu mücadeleyi zafiyete uğratmaktadır.

8. Eğitim İş ve Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak dönemin ihtiyaçları bağlamında özel bir iletişim / dayanışma mekanizmanız var mı?

Eğitim-İş Sendikası ve Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak üyelerimizle iletişim ve dayanışma kanallarımız salgın öncesinde olduğu gibi sürmektedir. Tüm olanaklarımızla üyelerimizin yanında olmaya devam ediyoruz.

9.Türkiye ve Eskişehir bağlamında salgınla mücadeleyi nasıl değerlendiriyorsunuz? Devletin bağış kampanyası, belediyelerin aşevleri / bağış hesaplarının bloke edilmesi ile ilgili değerlendirmeleriniz nedir?

Salgın ile mücadelede hijyen kuralları, sosyal mesafe, okul ve işyerlerinin kapatılması, sokağa çıkma kısıtlaması gibi uygulamalar bazıları gecikmeli alınmış olsa bile doğru uygulamalardır. Ancak bu süreçte işini, gelirini kaybeden, ekonomik sıkıntıya düşen insanlarımız yeterli devlet desteği alamamaktadır. Devletin bağış kampanyasının şeffaf olmadığını düşünüyorum, burada ne kadar bağış toplandığı ve nereye harcandığı konusunda vatandaş olarak bilgilendirilmeyeceğimizi geçmiş uygulamalardan biliyorum. Belediye aşevlerinin kapatılması, bağış hesaplarının bloke edilmesinin sebebi hepimizce malumdur, AKP iktidarı siyasi kaygı ile hareket ederek muhalif Belediyelerin itibar kazanmasını engellemeye çalışmaktadır.

10. Milli Eğitim Bakanının eğitim sürecinin yakın geleceği ile ilgili yaptığı açıklamaları nasıl değerlendiriyorsunuz? Salgın sonrasında eğitim anlayışı ve uygulamalarında değişimler yaşanabilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı son 18 yıldır yaptığı tüm uygulamalar ile eğitimimizi sürekli geriye götürmüş gericileştirmiştir. Bu zihniyeti değişmediği sürece geleceğe yönelik alacağı kararlar çok da bir şey ifade etmeyecektir. Yaşadığımız bu salgın süreci akıl ve bilime ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu bir kez daha göstermiştir. Eğitim politikamız ve eğitim sistemimiz bu doğrultuda olmalıdır.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.