TÜVTÜRK Reysaş İşçileri Desteğe Çağırıyor

https://www.facebook.com/yasambellekozgurluk/videos/2200640976849123/

TÜVTÜRK’e bağlı Reysaş Taşıt Muayene İstasyonu’nda çalışırken kış koşullarında işyerinde donmaya terk edilen işçilerdi onlar. Çalışma koşullarının mevsimsel değişimler de dikkate alınarak iyileştirilmesini istediler. Bu kadar masumdu istekleri. İşverenin gözünde köle pazarından getirilmiş köleydi sanki onlar; istekleri karşılık bulmadı. Günümüzde adına mobing denilen her türden yıldırma hareketiyle karşılaştılar. Hakarete uğradılar, iftiralara muhatap oldular, karakollarda ifade vermek zorundu kaldılar. Bunlar yaşanırken gidecek yerleri, yardım isteyecek birileri yoktu hayatlarında. DİSK’e bağlı Nakliyat İş ile tanıştılar. İlk görüşte aşk gibi sevdalandılar sendikal mücadeleye, sendika üyesi oldular. Öfkesi zirve yaptı işverenin, nede olsa o ucuz ve kaliteli işgücü isterdi; biat isterdi, verilene ses etmeyecek köle ruhlu insanlar isterdi. İşçiler onurluydu, taleplerinden ve sendika üyeliklerinden zırnık geri adım atmadılar. Boş durur mu işveren, ezber rolünü oynadı; içlerinden 15 işçiyi kış koşullarında tazminatsız işten attı. 
Onur ve hak direnişine başladı işçiler! Eskişehir’in ayazında Bozdağ’ın eteklerinde küçük bir barakada 15 işçi ve şube başkanları Ali Özcelik 30 gündür işveren baskısına, soğuğa ve maddi zorluklara karşı direniyorlar. Dostun ve düşmanın kalın çizgilerle belli olduğu şu günlerde dışarısı soğuk ama başları dik, bilinçleri ve yürekleri sıcak bir şekilde. Ne kadar sürecek bu direniş diyoruz “İşe geri dönünceye, toplu sözleşme yapıncaya kadar” diyorlar. Bugün Eskişehir Demokrasi İçin Birlik Platformu temsilcileri ziyaret etti direnen işçileri. Eskişehir onların sesini duydukça ziyaretler artıyor. Her ziyaret bir dayanışma belgesi değil mi? Onlar daha çok ziyaret ve beraberinde mücadelenin şehir merkezine taşınarak büyümesini bekliyorlar. 
Bu da bizim notumuz olsun! Bir işyerinde kazanılan zafer aslında işçi sınıfının ve emekçilerin kapitalizme karşı kazandığı ortak bir zaferdir. Her bir zafer ezilenlerin, yok sayılanların nihai kurtuluşuna birkaç adım daha yakınlaşmaktır.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.