Sendikal Örgütlenme Hakkı İhlali İzleme Raporumuz yayınlandı

Yaşam Bellek Özgürlük‘ün önemli bir izleme çalışmasının sonucu olan ve EtkinİZ programı tarafından desteklenen rapor yayınlandı. Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Reysaş Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş. bünyesindeki Eskişehir Araç Muayene İstasyonunda çalışan işçilerden DİSK Nakliyat İş Sendikasına üye olmaları sonrasında işten çıkarıldıkları duyumunun alınması üzerine Yaşam Bellek Özgürlük Derneği “İnsan Hakları İzleme Grubu” üyeleri süreci izleme kararı almış ve süreci en başından beri tüm boyutlarıyla (işten çıkarma, kentin iki noktasında kurulan direniş çadırları ve stantları, basın açıklamaları, yargı süreçleri, genel kurullar, vb) izlemiştir.

Reysaş Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş. Eskişehir Araç Muayene İstasyonunda çalışan işçilerin sendikalaşma süreçleri ile ilgili olan bu izlemenin ve sonuçlarının rapora dönüştürülmesinin amacı bir işyerinden hareketle sendikal örgütlenme hakkı ihlallerine dikkat çekmek; yaşanan ihlallerin en aza indirilmesi, giderilmesi için katkı sağlamaktır.

21.Yüzyıl Türkiye’sinde sendikalaşmak işçiler için kanıksanmış bir zorluk olmaktan çıkarılmalıdır. Sendikal örgütlenme hakkının tüm çalışanlar açısından kolayca kullanılabilir bir hak haline getirilmesi için tüm taraflara sorumluluk düştüğü açıktır.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.